Fotoradary w Polsce – gdzie jest ich najwięcej? 14 października 2020

fotoradaryFotoradary, kamery monitorujące przejazd na czerwonym świetle, odcinkowe pomiary prędkości – współczesne technologie umożliwiają zdalne śledzenie wykroczeń kierowców na drogach w terenie zabudowanym i poza nim. Gdzie fotoradarów jest najwięcej? Dlaczego nierzadko przynoszą więcej strat niż korzyści i jak przejeżdżać obok nich, żeby nie narazić się na drogie zdjęcie pamiątkowe?

Zacznijmy od problemów, jakie fotoradary stwarzają na polskich drogach… Z obserwacji zachowań kierowców wynika, iż nawet kierowcy poruszający się po drodze z dozwoloną prędkością zbliżając się do miejsca kontroli prędkości odruchowo hamują, co prowadzi do:

  • zatorów na drodze,
  • kolizji.

Z jakiś względów przejeżdżając przez punkty kontroli prędkości (obok fotoradarów) masowo zmniejszamy prędkość znacznie poniżej obowiązującego limitu. Dodatkowo część z nas gwałtownie hamuje stwarzając zagrożenie dla innych kierowców, którzy również poruszają się pod drodze z dozwoloną prędkością. Żeby uniknąć tego typu zachowań oraz ich nieprzyjemnych konsekwencji warto wiedzieć co czeka nas na trasie i odpowiednio wcześnie przygotować się na przejazdy przez punkty kontroli prędkości. Jednocześnie warto pamiętać o tym, żeby nie redukować nagminnie prędkości zbliżając się do fotoradaru, gdyż ten nie może nam zrobić zdjęcia jeśli poruszamy się z prędkością przepisową.

Co czeka nas na trasie? Gdzie spodziewać się fotoradarów? Czy ma sens ich unikanie?

Na początek liczba punktów kontroli prędkości oraz kamer monitorujących przejazd na czerwonym świetle w Polsce w 2020 roku – dla uzyskania pełnego obrazu z podziałem na województwa.

 

Województwo Fotoradar Kamera monitorująca przejazd na czerwonym świetle
mazowieckie 72 3
wielkopolskie 45 2
śląskie 33 2
łódzkie 30 1
pomorskie 27 3
lubelskie 30 1
małopolskie 27 2
dolnośląskie 22 1
podlaskie 24 0
lubuskie 22 0
warmińsko-mazurskie 19 0
kujawsko-pomorskie 16 3
podkarpackie 19 2
zachodniopomorskie 20 0
świętokrzyskie 15 0
opolskie 10 0

 

Jak wynika z powyższej tabeli największą ostrożność należałoby zachować w województwie mazowieckim. Jeśli jednak zestawimy liczbę fotoradarów z kilometrażem dróg krajowych przypadających na obręb danego województwa okaże się, że województwem odznaczającym się największym zagęszczeniem fotoradarów na 100 km dróg krajowych jest województwo pomorskie. Województwo mazowieckie zajmuje w tym zestawieniu drugą pozycję. Na ostatnim miejscu z wynikiem 1,27 fotoradaru na 100 km dróg krajowych w województwie jest województwo opolskie.

Na koniec odpowiedź na najbardziej nurtujące nas pytanie – czy ma sens omijanie fotoradarów? Naszym zdaniem najmniejszego. Fotoradary od lat stanowią integralny element polskich dróg, a próby ich unikania mogą znacząco przełożyć się na wydłużenie trasy, tak pod względem pokonanych kilometrów, jak i czasu jazdy. Mając świadomość, gdzie wzdłuż drogi są rozmieszczone fotoradary i przemieszczając się w ich pobliżu z dozwoloną prędkością nie musimy się obawiać, o to, że których pstryknie nam kosztowne zdjęcie z wycieczki czy podróży służbowej.