ZMIENIAMY SIĘ DLA WAS! Informujemy, że od 31 sierpnia 2018 r. CMA Monitoring Group Sp. z o.o. zmieniło nazwę na VIASAT MONITORING Sp. z o.o. , dowiedz się więcej

Jak efektywnie zarządzać flotą? 3 kwietnia 2020

Odpowiedź na pytanie o efektywne zarządzanie flotą samochodową warto rozpocząć od próby zdefiniowania pojęcia efektywnie. Dla każdego przedsiębiorcy efektywne zarządzanie flotą może bowiem oznaczać coś zupełnie innego. Różnice te będą wynikały z różnic branżowych oraz celów przedsiębiorstwa. Tam, gdzie jedna firma chce zoptymalizować czas dostawy towarów do klientów, inna będzie szukała możliwości ograniczenia kosztów paliwa… Zanim więc zaczniesz szukać sposobu na efektywne zarządzanie flotą, poświęć chwilę czasu na sprecyzowanie swoich celów w tym zakresie. Wówczas będziesz miał pewność, że oferowany system wspierający efektywność zarządzania flotą jest właśnie tym, czego potrzebuje Twoja firma.

 

Efektywna flota to…

Dla wielu przedsiębiorców wyznacznikiem efektywności floty jest terminowość dostaw. W czasach, kiedy jednym z głównych narzędzi optymalizacji kosztów jest zarządzanie zapasami oparte o model dostaw just in time opóźnienia w dostawach materiałów i surowców dla przedsiębiorstw produkcyjnych wiążą się z ponoszeniem przez nie dużych strat. Odpowiednie zarządzanie dostawami oraz ich skuteczne dostarczanie właśnie w trybie just in time pozwala unikać ewentualnych strat i kosztów z nimi związanych. Innym modelem, w którym bardzo duże znaczenie ma terminowość dostaw jest tzw. dropshipping. O ile gros firm produkcyjnych działających na terenie Polski i nie tylko, od lat funkcjonuje w oparciu o model terminowych dostaw surowców, o tyle dropshipping to dla naszego rynku wciąż pewnego rodzaju nowość. To model sprzedaży, w ramach którego klient zamawia produkt w sklepie, a otrzymuje go bezpośrednio od producenta lub z magazynu. W ten sposób przedsiębiorstwa oszczędzają na kosztach związanych z dostawami produktów do sklepów, a także kosztach magazynowania tych produktów w sklepie stacjonarnym. Dla sprawnego funkcjonowania sprzedaży realizowanej w modelu dropshipping istotne są terminowe dostawy, w oparciu o które buduje się zaufanie klienta do marki.

Dla innych przedsiębiorców efektywna flota to taka, która nie generuje wysokich kosztów utrzymania. Główną bolączką przedsiębiorców realizujących usługi transportowe są koszty paliwa oraz kradzieże towarów. O ile ładunek możemy starać się zabezpieczyć stosując różnego rodzaju blokady dostępu takie jak blokady cargo, o tyle kontrola zużycia paliwa wymaga zastosowania bardziej zaawansowanych systemów monitorujących. Monitorując zużycie paliwa, analizując zdarzenia tankowania i rozliczając kierowców z przejechanych kilometrów możemy wykryć wszelkie nadużycia w zakresie użytkowania samochodów służbowych, a w ten sposób zredukować koszty paliwa i eksploatacji floty.

W branży bazującej na transporcie pasażerów efektywna flota to taka, która jest w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie. Korporacje taksówkarskie oraz firmy przewozowe działające na podobnych zasadach cenią sobie przede wszystkim łatwość lokalizacji swoich pojazdów i możliwość przypisywania im określonych zleceń. Pod tym względem nieoceniony w efektywnym zarządzaniu flotą samochodową okazuje się system monitorowania i lokalizacji pojazdów, dzięki któremu dyspozytor przyjmujący zgłoszenie od klienta w kilka minut jest w stanie połączyć się z kierowcą znajdującym się aktualnie najbliżej klienta i przekazać mu szczegóły zlecenia. Skracając czas oczekiwania klienta na transport budujemy renomę firmy, podczas gdy przekazując zlecenia znajdującym się najbliżej pojazdom jesteśmy w stanie dodatkowo ograniczyć koszty obsługi poprzez ograniczenie zużycia paliwa.

 

Jak zwiększyć efektywność floty?

Jednym ze sposobów na zwiększenie efektywności floty jest instalacja systemu monitorującego. Monitoring samochodów umożliwia efektywną lokalizację pojazdów w czasie rzeczywistym, monitorowanie zużycia paliwa, zarządzanie terminami dostaw oraz zabezpieczanie floty przed kradzieżami. Poprzez precyzyjną lokalizację pojazdów monitoring pozwala dodatkowo ograniczyć czas wymagany na dotarcie do pojazdu w przypadku nagłego zdarzenia wymagającego pomocy serwisu mechanicznego.

Klientów zainteresowanych możliwościami oferowanymi przez system monitorowania pojazdów zapraszamy do kontaktu. Automonitoring to nasza specjalność. Od lat z sukcesami wspieramy przedsiębiorców w efektywnym zarządzaniu flotami udostępniając im zaawansowane rozwiązania oparte o pozycjonery montowane w pojazdach.

TMS
DATAMOVE
enigma telematic
VIASAT - SYSTEM
VIASAT - TECHNOLOGY
VIASAT - first in safety, security and services
EMIXIS
VIASAT - SERVICOS TELEMATICOS
VEM Solution
Viasat - powered by blusat
Mobilefleet
LOCSTER