ZMIENIAMY SIĘ DLA WAS! Informujemy, że od 31 sierpnia 2018 r. CMA Monitoring Group Sp. z o.o. zmieniło nazwę na VIASAT MONITORING Sp. z o.o. , dowiedz się więcej

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? 3 kwietnia 2020

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających zabezpieczyć samochód przed kradzieżą. Jedną z grup takich rozwiązań są blokady. Producenci zabezpieczeń samochodowych oferują różne typy blokad: blokady skrzyni biegów, blokady kierownicy, blokady cargo. Co bardziej kreatywni właściciele pojazdów chcąc zaoszczędzić na certyfikowanych blokadach instalują w swoich pojazdach własne wynalazki. Te ostatnie koncentrują się przede wszystkim na różnych sposobach unieruchomienia samochodu w taki sposób, aby nawet po włamaniu się do środka złodziej nie był w stanie uruchomić silnika i odjechać. Do najczęstszych „blokad” domowej roboty należą systemy odcinające dopływ paliwa oraz systemy odcinające zapłon. Ich skuteczność jest tak wysoka, że nierzadko sam właściciel pojazdu ma problem z jego uruchomieniem… Nic więc dziwnego w tym, że wielu właścicieli flot samochodowych, w szczególności firmy transportowe poszukują rozwiązań równie skutecznych, ale mniej uciążliwych dla kierowców. O ile zasadne wydaje się wybieranie blokad typu cargo, o tyle w warunkach pracy kierowcy trudno wymagać od niego montowania blokady na kierownicę lub skrzynię biegów, gdy choćby na chwilę wychodzi z szoferki – na stacji paliw, przejściu granicznym, do toalety na parkingu. Alternatywą dla mechanicznych zabezpieczeń samochodu przed kradzieżą jest monitoring.

 

Monitoring samochodów – jak to działa?

Monitoring samochodów to nowoczesny system umożliwiający zabezpieczenie samochodu i ładunku przed kradzieżą, który jednocześnie ułatwia efektywne zarządzanie flotą samochodową i dostawami. Sekretem skuteczności monitoringu jest niewielka skrzynka, którą montujemy w samochodzie. Ta skrzynka to pozycjoner, dzięki któremu przy pomocy systemu satelitarnego możesz lokalizować pojazd przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Pojazd wyposażony w ukryty pozycjoner – skrzynkę na ogół montuje się w takich miejscach w samochodzie, żeby osoba niepowołana nie była w stanie jej zlokalizować i unieszkodliwić – możemy „śledzić” korzystając z dowolnego urządzenia stacjonarnego lub mobilnego. Jedynym warunkiem prawidłowego działania systemu monitoringu jest dostęp urządzenia monitorującego do sieci Internet.

System monitoringu nie unieruchamia pojazdu, ale pozwala go zlokalizować. Warto przy tym wspomnieć, że w przypadku kradzieży lub próby kradzieży/uprowadzenia pojazdu właściciel nie jest wyłącznie biernym obserwatorem tego wydarzenia. W zależności do konfiguracji systemu monitorującego oraz możliwości dostawcy usługi automonitoringu monitoring może być zintegrowany z usługą ochrony pojazdu. Usługa ochrony pojazdu to usługa automatycznej procedury alarmowej, którą system uruchamia w przypadku podejrzenia kradzieży pojazdu lub wykrycia innego niebezpiecznego dla kierowcy lub ładunku zdarzenia. Tu, po raz kolejny w zależności do konfiguracji systemu monitorującego system może:

Wszystkie te działania mają na celu uniknięcie lub ograniczenie do minimum skutków zagrożenia.

 

Hybrydowy system zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą

Właściciele flot samochodowych, którzy z jednej strony chcieliby korzystać z możliwości stałego lokalizowania swoich pojazdów w czasie rzeczywistym – m.in. dlatego, iż ułatwi im to zarządzanie dostawami do klientów – ale wciąż nie są przekonani, że ten system skutecznie zabezpieczy ich towary przed kradzieżą mogą jednocześnie korzystać z zabezpieczeń mechanicznych, które unieruchomią pojazd podczas próby uruchomienia przez niepożądaną osobę, jednocześnie korzystając z zalet automonitoringu oraz usługi ochrony pojazdu. Systemy te są kompatybilne z sobą i mogą być wykorzystywane równocześnie.

Klientów zainteresowanych „uzbrojeniem” swojej floty w pozycjonery zapraszamy do kontaktu. Monitorowanie i lokalizowanie pojazdów to jedna z naszych specjalności.

TMS
DATAMOVE
enigma telematic
VIASAT - SYSTEM
VIASAT - TECHNOLOGY
VIASAT - first in safety, security and services
EMIXIS
VIASAT - SERVICOS TELEMATICOS
VEM Solution
Viasat - powered by blusat
Mobilefleet
LOCSTER