ZMIENIAMY SIĘ DLA WAS! Informujemy, że od 31 sierpnia 2018 r. CMA Monitoring Group Sp. z o.o. zmieniło nazwę na VIASAT MONITORING Sp. z o.o. , dowiedz się więcej

Jak zarządzać flotą samochodową w firmie? 3 kwietnia 2020

Prowadzisz firmę transportową? Przewozisz pasażerów? A może szukasz sposobu na efektywne zarządzanie flotą samochodów służbowych, o które zabijają się Twoi pracownicy planując wyjazdy do klientów? Zarządzanie flotą samochodową w każdej firmie wygląda nieco inaczej. Wszystko zależy od liczby samochodów, warunków na jakich korzystają z nich pracownicy oraz – co powinniśmy byli wymienić na pierwszym miejscu – profilu działalności przedsiębiorstwa. Załóżmy jednak, że w naszej modelowej firmie pracownicy nie otrzymują samochodów służbowych na wyłączność, ale musza się z nimi dzielić ze współpracownikami, który również jeżdżą do klientów, na targi branżowe lub do kontrahentów. Jak w takich warunkach zarządzać flotą samochodową w firmie, żeby była ona wykorzystywana efektywnie i nie generowała zbyt wysokich kosztów utrzymania?

Pierwszym warunkiem efektywnego zarządzania samochodami w systemie zmianowym jest stworzenie ogólnodostępnego harmonogramu użytkowania pojazdów, w ramach którego pracownicy będą mogli rezerwować pojazdy służbowe zgodnie ze swoim harmonogramem spotkań z klientami. Już tak prosty zabieg, jak stworzenie takiego harmonogramu pokaże nam, czy nasza flota jest w stanie odpowiadać na zapotrzebowanie pracowników na służbowe środki transportu. Warto przy okazji określić zasady przydziału poszczególnych samochodów, zwłaszcza jeśli na firmową flotę składają się samochody różnych klas. Jednym z najbardziej oczywistych kryteriów przydziału jest status klienta/kontrahenta, do którego jedzie pracownik.  W świecie biznesu utarło się, ze na spotkania z klientami premium jedzie się najlepszym samochodem służbowym, jaki ma do swojej dyspozycji firma.

A jak w takich warunkach przeciwdziałać nadużyciom? W przypadku służbowego car sharingu niezwykle trudno jest ustalić, czy któryś z pracowników nie wykorzystuje samochodu firmowego niezgodnie z jego przeznaczeniem… Mamy tutaj na myśli przede wszystkim niezatwierdzone przez pracodawcę wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych po godzinach pracy, np. po powrocie z delegacji. Tego typu nadużycia, jeśli są nagminne mogą mieć znaczący wpływ na podniesienie kosztów eksploatacji floty. Chcąc ograniczyć koszty paliwa nawet o 30% możemy wdrożyć odpowiednie rozwiązania informatyczne, które pozwolą nam nie tylko na skuteczne lokalizowanie pojazdów w czasie rzeczywistym, ale również na monitorowanie przejechanych kilometrów oraz zdarzeń tankowania. W ten sposób szybko zweryfikujemy sposób, w jaki samochody służbowe są użytkowane przez pracowników wykrywając ewentualne nadużycia i ograniczając wynikające z nich straty dla firmy.

 

A co z zarządzaniem flotą samochodową w firmie transportowej?

Firmy kurierskie nie od dzisiaj wykorzystują w swojej codziennej pracy systemy monitorowania przesyłek, dzięki którym adresat paczki na bieżąco otrzymuje informacje dotyczące lokalizacji swojej przesyłki oraz orientacyjnego czasu jej dostarczenia. W podobny sposób możemy przewidywać czas realizacji dostaw dla firm produkcyjnych korzystając z innowacyjnych systemów monitorowania pojazdów, które umożliwiają nam lokalizację pojazdów w czasie rzeczywistym. System lokalizacji okazuje się nieoceniony nie tylko podczas zarządzania dostawami, ale również podczas niespodziewanych sytuacji na drodze. Awaria pojazdu? Wypadek? Próba kradzieży? Dysponując dokładnymi współrzędnymi (w przypadku dobrych systemów car monitoringu jesteśmy w stanie uzyskać lokalizację pojazdu z dokładnością do 5 metrów) możemy szybko zapewnić kierowcy pomoc, np. telefonując do najbliższego warsztatu samochodowego lub wysyłając na miejsce zdarzenia własnego mechanika.

Dodatkowo systemy monitorujące mogą być zintegrowane z usługami ochrony, w ramach czego system automatycznie kontaktuje się z organami ścigania w sytuacji, w której dojdzie do nieautoryzowanego uruchomienia pojazdu. Dzięki temu możemy nie tylko efektywnie zarządzać naszą flotą, ale również zabezpieczyć transportowane towary przed ewentualnymi kradzieżami. Brzmi interesująco? Klientów zainteresowanych nowoczesnymi systemami zarządzania i bezpieczeństwa dla flot samochodowych – samochodów osobowych i dostawczych, a także autokarów i wszystkich innych pojazdów uczestniczących w ruchu drogowym – zachęcamy do kontaktu.

TMS
DATAMOVE
enigma telematic
VIASAT - SYSTEM
VIASAT - TECHNOLOGY
VIASAT - first in safety, security and services
EMIXIS
VIASAT - SERVICOS TELEMATICOS
VEM Solution
Viasat - powered by blusat
Mobilefleet
LOCSTER