Polityka samochodowa w firmie 14 października 2020

polityka samochodowa w firmieFlota firmowa zwiększa mobilność pracowników, co przekłada się na wyższą jakość obsługi klienta, a w wielu firmach – tam, gdzie pracownicy otrzymują samochody służbowe do dyspozycji – także na motywację zespołu do pracy. Z drugiej strony zakup, eksploatacja i utrzymanie floty generuje wysokie koszty miesięczne, na które nie każde przedsiębiorstwo może sobie pozwolić. Jak zarządzać flotą firmową, żeby zyskać jak najwięcej generując koszty na umiarkowanym poziomie?

Jednym ze sposobów na efektywne zarządzanie flotą firmową jest wdrożenie polityki samochodowej w firmie. W zależności od profilu działalności firmy, jej miesięcznego budżetu na wydatki związane z utrzymaniem floty oraz rzeczywiste potrzeby pracowników względem korzystania z samochodów służbowych polityka samochodowa w firmie może przybierać różną formę. Wdrożenie przemyślanej i przejrzyście zredagowanej polityki samochodowej okazuje się najbardziej opłacalne w przedsiębiorstwach, w których pracownicy nie otrzymują samochodów służbowych do swojej dyspozycji, a wyłącznie do realizacji zadań wynikających z ich obowiązków służbowych. W ten sposób jesteśmy w stanie określić, jakie zachowania kwalifikują się jako nadużycia i skutecznie je eliminować. Pomocny w egzekwowaniu zachowań zgodnych z firmową polityką samochodową jest system monitoringu pojazdów.

Monitoring samochodów a polityka samochodowa w firmie

Nowoczesny monitoring samochodów to zaawansowane technologicznie rozwiązanie umożliwiające śledzenie pojazdów w czasie rzeczywistym, co przekłada się na łatwe i szybkie pozyskiwanie informacji o ewentualnych nadużyciach pojazdów flotowych wynikających m.in. z załatwiania przez pracowników spraw prywatnych w godzinach pracy w drodze do klienta. Jednocześnie system umożliwia pozyskiwanie danych takich, jak prędkość pojazdu, średnie spalanie oraz czas spędzony na postojach. To wszystko pozwala szybko i jednoznacznie określić, czy samochód służbowy jest wykorzystywany przez pracownika zgodnie ze swoim przeznaczeniem, czy też występują na tym polu jakieś nieprawidłowości narażające firmę na dodatkowe koszty. Dodatkowo system monitorowania pojazdów umożliwia rejestrację zdarzeń tankowania, co skutecznie zabezpiecza pracodawcę przed ewentualnymi nadużyciami w tym obszarze.

Z drugiej strony monitoring samochodów flotowych zwiększa bezpieczeństwo kierowców i przewożonych przez nich ładunków, co szczególnie cenią sobie firmy transportowe odpowiedzialne za przewóz mniej i bardziej wartościowych towarów i surowców. System ten może więc być wykorzystywany do egzekwowania przestrzegania przez pracowników firmowej polityki samochodowej, jak również do zapewnienia im bezpieczeństwa podczas korzystania z samochodów służbowych.

O czym warto pamiętać opracowując politykę samochodową w firmie?

Redagując politykę samochodową dla firmy warto pamiętać o zdroworozsądkowym podejściu do korzystania z samochodów flotowych, dzięki czemu pracownicy nie będą czuli się kontrolowani i sprawdzani – co w konsekwencji może doprowadzić do obniżenia motywacji do pracy oraz zwiększenia się rotacji w firmie.