Wyłączenie sieci 2G w Szwajcarii oraz problemy w innych krajach Europy

Opublikowano 12/09/2023

wpis-11.09.2023

Sieć 2G jest z nami od początku lat 90 i to właśnie na niej funkcjonuje obecnie najwięcej urządzeń związanych z monitoringiem GPS i zarządzeniem flotą.

Wraz pojawieniem się nowszych standardów, takich jak 4G / 5G oraz planowanym wyłączeniem sieci 2G w poszczególnych krajach Europy, firmy realizujące przewozy międzynarodowe czeka wymiana starych urządzeń GPS zainstalowanych w ich pojazdach.

Szwajcaria jako pierwsza w Europie wyłączyła sieć 2G

Dostawca usług telekomunikacyjnych Sunrise na początku 2023 roku jako ostatni wyłączył sieć 2G na terytorium Szwajcarii, jednocześnie inni operatorzy na terenie Europy są w trakcie lub planują w najbliższych latach wyłączenie sieci 2G.

Decyzja operatorów szwajcarskich o likwidacji sieci 2G i przestawieniu się na pasma 4G oraz 5G została podyktowana szybkim postępem technologii w branży GSM i ekonomiczną nieopłacalnością utrzymywania infrastruktury telekomunikacyjnej dla sieci generującej poniżej 1% całego transferu danych.

Co z innymi krajami?

Aktualnie problemy z dostępnością sieci 2G pojawiają się miejscowo na terytorium Rumunii oraz Holandii. Na terytorium innych krajów Europy technologia 2G jest obecnie wspierana i zgodnie z naszą najlepszą wiedzą działa w sposób poprawny.

Niemniej większość operatorów zapowiedziało w najbliższych latach wyłączenie sieci 2G / 3G. Proces przejścia na technologię 4G, choć realizowany stopniowo, będzie wiązał się z koniecznością wymiany większości urządzeń GPS zamontowanych w autach.

Bezpłatna wycena i przejście na 4G z Viasat Poland

W Viasat Poland już teraz mamy dostępne najnowsze lokalizatory 4G, oferowane wraz z naszym zaawansowanym systemem do monitorowania pojazdów i zarządzania flotą.

Posiadasz flotę pojazdów ciężarowych, dostawczych, osobowych? 💡 To dobry moment aby wymienić urządzenia i przygotować firmę na nadchodzące zmiany.

Wypełnij formularz i bezpłatnie wyceń usługę.